Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dana Zátopková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Dana Zátopková v roce 2007

Přehled medailí
Olympijské hry
zlatoLOH 1952Atletika - hod oštěpem
stříbroLOH 1960Atletika - hod oštěpem
Mistrovství Evropy
zlatoME 1954hod oštěpem
zlatoME 1958

hod oštěpem

Dana Zátopková v roce 2007

Dana Zátopková /roz. Ingrová/ (* 19. září 1922, Karviná) je česká atletka - oštěpařka, olympijská vítězka. Byla manželkou jednoho z nejslavnějších českých sportovců Emila Zátopka. Zajímavostí je, že se narodila ve stejný den a rok jako on.

Rodačka z Karviné se s atletikou poprvé seznámila při studiu gymnázia v Uherském Hradišti. Její kroky ovšem nevedly automaticky k hodu oštěpem, který ji o několik let později proslavil. Za druhé světové války a krátce po ní se Dana Zátopková aktivně věnovala házené. Všesportovní nadaní dokázala, když se roku 1949 stala v dresu týmu Slovácká Slavie mistryní Československa v házené žen.

Od roku 1946 se společně s házenou začala Zátopková opět věnovat i atletice a shodou náhod se dostala k náčiní, které ji později proslavilo, tedy k oštěpu. Už o dva roky později jako mistryně republiky odjela reprezentovat Československo na Olympijské hry v Londýně, kde se umístila na sedmém místě. Krátce po olympiádě se Dana provdala za vytrvalostního běžce Emila Zátopka. Jejich svazek se později stal svazkem dvou výjimečných sportovců, olympijských vítězů, ale také lidí, kterým byly velmi blízké základní olympijské myšlenky a hodnoty.

Svého největšího úspěchu se Dana Zátopková dočkala roku 1952 na XV. olympijských hrách v Helsinkách. Ve stejný den vítězství svého manžela Emila v běhu na 5000 metrů zvítězila ve své disciplíně i ona hodem za hranici padesáti metrů. Další úspěchy pak na sebe nenechaly dlouho čekat. Mnohonásobný zisk titulu mistryně republiky, mistryně Evropy z let 1954 a 1958, překonání světového rekordu z roku 1958 (55,73m), či zisk stříbrné medaile z olympijských her v Římě, to vše dokazuje, že úspěch v Helsinkách nebyl náhodným vítězstvím, ale vrcholem kariéry vynikající sportovkyně.

Po ukončení aktivní sportovní kariéry roku 1962 se Zátopková věnovala trenérské činnosti. V letech 1960 – 1972 byla rovněž členkou ženské komise Mezinárodní atletické federace. Dodnes se Dana Zátopková aktivně účastní českého olympijského hnutí.