Jdi na obsah Jdi na menu

FAMÓZNÍ ZAKONČENÍ SEZÓNY 2016 ...

6. 11. 2016

... se konalo na 31. ročníku Hornické desítky ve Frýdku Místku. Z naší stáje se aktivně zapojilo 18 členů a několik nás kibicovalo na chodníku v okolí tratě. Nevím kolik zájemců celkem bylo na všech startech, ale určitě hodně přes dva tisíce. Hlavně v dětských ktegoriích to byl doslova uragán, který mě málem smetl když se děcka vyřítila po startu od první levotočivé zatáčky. Jen jsem se chytil zábradlí, protože lavina se řítila nejen po silnici, ale i po trávě a okolním chodníku. Nebylo úniku. Pak že děcka jsou líné a nechtějí sportovat. O sportu se ve vyšších patrech jen diskutuje a fotí se s úspěšnými olympioniky a pak je zase ticho po pěšině. V nedávném dokumentu na ČT bylo konstatováno. Za tzv. totality šlo na sport asi 0,46 % z rozpočtu státu a dnes po 25 letech demokracie je vydáno už jen 0,16 % z rozpočtu. Sportoviště chátrají a odpovědní opět jen kecy a kecy. Vše tedy záleží na rodičích jak jsou sociálně slabí nebo silní a mohou sport sami financovat. Obdiv proto patří Pepovi a jeho týmu, kteří na koleně vytváří tento neskutečný závod.

Ale raději se podívejme jak se závodilo a jak si vedli naši zástupci. Do hlavního běhu se tentokrát nepostavila Věrka Krejzlová, ale na trati byla společně s mílaři a jeden okruh odběhla v kat. nad 35 let na 10 místě z 38 žen na startu v čase 17:11 min. Pak povzbuzovala hlavně svého syna, který začíná přičichávat k aktivnímu běháni. V hlavním závodě se na start postavila čtveřice našich zástupkyň. Nejrychlejší opět Karin na 67. místě celkově a v kat. na 24. místě v čase 49:09 min. a tím si splnila přání běžet pod 50 min. Vzhledem k jejím tréninkovým možnostem výborný výsledek. Hlavně se mi líbí jak závod pojala. V prvním kole 16:43 min, druhé kolo 16:18 min, třetí za 16:11 min. To je dobře jak cítí své tempo a nepodlehne úvodním kilometrům, kdy většina podlehne atmosféře závodu. Na své lepší období si také vzpomněly i Ingrid a Dominika. Ony také krásně vyrovnané kola. Začaly za 17:40 min, pak tempo držely, aby si konec pěkně vychutnaly a šly opravdu naplno za 17:31 Ingrid, kdy o ní vím, že tempo umí držet a závěr zrychlí.Tato  taktika se vyplatila i Dominice, která většinou v konci zpomaluje, ale dnes celý závod vyrovnaně až do závěrečného krásného sprintu. Běžely to za 52:50 Ingrid a Dominika za 53.07 min. Vyneslo jim to v kat. 9. místo a celkově 111. místo pro Ingrid a Dominika 41. a celkově 115. místo. Zdatně jim sekundovala na své první závodní desítce Irena, která si před závodem zakoupila nové boty a hned v nich vyrazila na start. Trochu jsem měl obavy z puchýřů a otlaků z nových bot, ale vše dopadlo nad očekávání dobře. Držela se svých zkušenějších kamarádek a je z toho i pěkný čas 53:46 min. a velká spokojenost všech. A hlavně mé maličkosti.

A naši chlapi se také neztratili, ale krásný boj se odehrával i mezi naší českou špičkou, kdy mladý Zemaník běžel pod 30 min. a časem 29:25 min porazil Homoláče, Míče i reprezentanta a mistra světa Holušu.  Ale o tom si přečtěte jinde. Rosťa  64 Kolich přijel vyrýsovaný a odhodlaný jako dlouho né. Běžel rychle a souboj o první místo v padesátkách nakonec o pár vteřin prohrál se Slovákem  Sventekem ve špičkovém čase 36.23 min. což mu stačilo na celkové 40. místo. Prostě skvělé. Výborný i Richard Helcel držitel nového českého rekordu v maratónu v kat. neslyšících. Dnes opět prokázal svou rychlost a byl v kat. nad 45 let na krásném třetím místě v čase 37:24 min. a celkově na 54. místě. Po operaci se opět vrací do formy Petr Wala, který už zase běhá pod 40 min. Dnes za 39:17 a v kat nad 40 let 9. místo a celkově 90. místo. Hned za ním Petr Chovanec na celkovém 97. místě v kat. na 15. místě v čase 39:21 min. Těsně nad hranici 40 min se dostal v kat. nad 50 let Martin Bušek v čase 40:40 min. a v kat se také ještě dostal do TOP 10. V patách mu byl Karel Kravčík a dělily je od sebe pouhé tři vteřiny. Bráchovi to však v kat. nad 60 let stačilo na druhé místo za famózním Sašou Neuwirtem .Tak tři na bedně je výborné v této konkurenci. Osobní rekord si utvořil Roman Kocúr na 43:32 min. a byl na 212. místě v kat. nad 40 let je 36. Následuje Henrich Krejzl, který po celoročních trampotách byl rád, že vůbec mohl běžet a běžel na své maximum za 43.32 min a byl v kat. nad 50 let na 17. místě a celkově 221. místo. Už se těší na trenink v zimní přípravě. Danek Osička byl nějaký pátek na školení a trenink prakticky žádný a stres velký, protože mění zaměstnání a taky nějak nakynul a tak musel brát 44.25 min. jako start do nové sezony. Roman Topiarz si zaběhl opět jeden ze svých výborných letošních časů a byl nedaleko od svého maxima a byl spokojen s časem 45:40 min a celkově na 279. místě a v kat. nad 45 let na 45. místě. Mladý Krejzl tátu neporazil a tak táta může doma šéfovat přes zimu dál. Tomáš to dal za 46.17 a má důvod pro trenink v zimě. Náš obasný trteninkový partner Lukáš Karibanič běžel také dnes poprvé a 48:04 min. mu stačilo na 360. místo a splnil si přání běžet pod 50 min. Poslední osobní rekord si připsal na své konto Kamil Stergiadis 57:01 min., který dnes běžel disciplinovaně a nebláznil v prvním kole a tak jsem spokjený s jeho průběm koly. První za 19:34 min, druhé 19:11 min a třetí krásně za 18:31 min.

Tak snad jsem na nikoho nezapomněl a neurazil. Těším se na vás na setkání na soustředění v Jeseníkách, kde začneme opět přípravy na novou sezónu. Přeji všem marodům brzký návrat na dráhu a chuť do treninku. Děkuji všem za vzornou reprezentaci našeho týmu po celý rok 2016. mčj